Czy zmiana zasad dzierżawy gruntów z KOWR polegająca na cesji do umowy i przeniesienia części gruntów na syna podatnika wpływa na byt prawny dotychczasowej decyzji o zwolnieniu z podatku rolnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 10 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatniczka podatku rolnego wydzierżawiła 5 ha gruntów ornych III klasy, od KOWR na okres 10 lat, na które przysługiwała jej ulga w podatku rolnym na podstawie art. 12 ust 1 pkt 4c ustawy z 15.11.1984 o podatku rolnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 333 ze zm.), co potwierdza stosowna decyzja Wójta Gminy (grunty wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, które objęła w trwałe zagospodarowanie na podstawie umowy dzierżawy, w celu powiększenia już istniejącego gospodarstwa rolnego o powierzchni 30 ha). 15.10.2021 r. KOWR cesją do umowy przeniósł powyższe grunty orne o powierzchni 5 ha, które wcześniej dzierżawiła matka nasza podatniczka na jej syna, który to prowadzi swoje gospodarstwo rolne o powierzchni 10,53 ha.

Czy zwolnienie w podatku rolnym (od objęcia w trwałe zagospodarowanie powyższych gruntów przez podatniczkę w celu powiększenia istniejącego gospodarstwa rolnego), będzie teraz kontynuowane przez syna i nie należy tu wydawać żadnej innej decyzji zwalniającej z podatku rolnego syna podatniczki tylko przenieść powyższe zwolnienie na syna? Czy jednak należy wystawić decyzję wygaszającą zwolnienie w podatku rolnym u podatniczki w związku z umową cesji z 15.10.2021 r. oraz czy należy wystawić nową decyzję odnośnie zwolnienia w podatku rolnym, już na syna podatniczki, który to objął w trwały zarząd te 5 ha ziemi ornej w celu powiększenia swojego gospodarstwa rolnego w dniu 15.10.2021 r. (nadmieniam , iż podatniczka stara się o rentę z KRUS, która na dzień dzisiejszy nie została jej przyznana)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX