Czy zmiana umowy, polegająca na przesunięciu terminu realizacji remontu jednego z budynków objętych robotami budowlanymi na termin wcześniejszy, będzie zmianą nieistotną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 12 maja 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający zawarł umowę w sprawie zamówienia publicznego, której przedmiotem jest wyremontowanie 6 budynków stanowiących jedno zadanie inwestycyjne. Zamówienie nie było podzielone na części. Przedmiot umowy ma być zrealizowany w 2 etapach. Etap pierwszy obejmuje remont 3 budynków, etap drugi obejmuje również remont 3 innych budynków. Termin realizacji etapu drugiego zaczyna bieg po odebraniu etapu pierwszego. Wynagrodzenie płatne będzie odrębnie za każdy etap. W toku realizacji etapu pierwszego strony chciałyby dokonać zmiany umowy poprzez dodanie do etapu pierwszego remontu jednego z budynków, który miał być wyremontowany w ramach etapu drugiego (zwiększenie zakresu przedmiotu umowy w etapie pierwszym i zmniejszenie zakresu w ramach etapu drugiego). W związku z tą zmianą wykonawca otrzymałby wyższe wynagrodzenie za etap pierwszy o kwotę wynagrodzenia za remont czwartego budynku, natomiast za etap drugi wykonawca otrzymałby pomniejszone wynagrodzenie o kwotę dodaną do wynagrodzenia za etap pierwszy. Całkowite wynagrodzenie wykonawcy nie ulegnie zmianie.

Czy taka zmiana jest zmianą nieistotną w rozumieniu art. 144 ust. 1 pkt 5 p.z.p.?

Jeżeli jest to zmiana istotna, to czy byłaby możliwa na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 6 p.z.p., jeżeli wynagrodzenie wykonawcy za czwarty budynek nie przekroczy 15% wartości umowy?

Czy dopuszczalna byłaby zmiana terminu wykonania etapu pierwszego w związku z dodaniem do tego etapu jeszcze jednego budynku do remontu (wówczas termin realizacji całej umowy się przesunie, ponieważ etap drugi rozpocznie się po odbiorze etapu pierwszego)?

Zamawiający nie przewidział powyższych zmian w umowie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX