Czy zmiana sposobu użytkowania z racji przekroczenia powierzchni 1 ha kwalifikuje przedsięwzięcie do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 7 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy sama zmiana sposobu użytkowania, o której mowa w art. 71 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane w zrealizowanym przedsięwzięciu, w ramach której nie dochodzi do przebudowy, rozbudowy, montażu przedsięwzięcia, ma zastosowanie w odniesieniu do rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko – dalej r.p.z.o.ś. - § 2 ust. 2 oraz § 3 ust. 2, ust. 3 r.p.z.o.ś.?

Konkretny przykład: Istniejąca hala, na którą uzyskano decyzję środowiskową, sklasyfikowano wg § 3 ust. 1 pkt 54 lit. b r.p.z.o.ś. Na jej części ok. 12.000 m2 prowadzona była działalność magazynowa, natomiast inwestor planuje zmienić sposób użytkowania tych 12.000 m2 z magazynu na lekką produkcję. Z tym, że nowa działalność mieści się w ramach § 3 ust. 1 pkt 54 lit. b r.p.z.o.ś. i nie podlega pod "nowe" przepisy r.p.z.o.ś. Jednocześnie na etapie pierwotnej działalności magazynowej hala była wyposażona we wszelkie niezbędne dla działalności lekkiej produkcji elementy budowlane, tak że zmiana sposobu użytkowania z magazynu na lekką produkcję nie wymaga żadnych przebudów, rozbudów ani montażów. W obecnym stanie hala posiada niezbędne dla lekkiej produkcji instalacje, zaplecze sanitarne, ewakuację itp. Jedyne co się zmieni, to zwiększy się ilość osób przebywających na wspomnianym obszarze 12.000 m2.

Czy zatem taka zmiana sposobu użytkowania z racji przekroczenia powierzchni 1 ha kwalifikuje przedsięwzięcie do przeprowadzenia procedury uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX