Czy zmiana sposobu użytkowania terenu lasu lub terenu z roślinnością leśną na przykład na funkcję zabudowy mieszkaniowej, także będzie wymagała decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kawicki Artur
Odpowiedzi udzielono: 21 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy rozumieć treść punktu § 3 ust. 1 pkt 88 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś., który brzmi: "Do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się następujące rodzaje przedsięwzięć: (...) 88) zmianę lasu, innego gruntu o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha pokrytego roślinnością leśną – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub nieużytku na użytek rolny lub wylesienie mające na celu zmianę sposobu użytkowania terenu: a) jeżeli dotyczy lasów łęgowych, olsów lub lasów na siedliskach bagiennych, b) jeżeli dotyczy enklaw pośród użytków rolnych lub nieużytków, c) na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1–5, 8 i 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, lub w otulinach form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1–3 tej ustawy, d) w granicach administracyjnych miast, e) o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha, inne niż wymienione w lit. a–d;"?

Czy zmiana sposobu użytkowania terenu lasu lub terenu z roślinnością leśną (ale niewymagająca wylesienia - obszar nie jest formalnie lasem) na przykład na funkcję zabudowy mieszkaniowej, także będzie wymagała decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Czy ten punkty dotyczy wyłącznie zmiany lasu lub terenu z roślinnością leśną jedynie na użytek rolny, a zmiany sposobu użytkowania terenu w ogóle tylko w przypadku konieczności wylesienia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX