Czy zmiana sposobu korzystania z nieruchomości powoduje, że użytkownik wieczysty nie wykonał zobowiązania określonego w decyzji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sanakiewicz Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 15 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy zmiana sposobu korzystania z nieruchomości po oddaniu nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste rodząca jednocześnie skutek zwolnienia z opłaty rocznej na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z 27.10.2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych – dalej u.f.z.o., możne być uznana za przesłankę negatywną, o której mowa w art. 198g ust. 2 pkt 2 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami – dalej u.g.n. "użytkownik wieczysty nie wykonał zobowiązania określonego w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste"?

Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste nastąpiło z mocy prawa z dniem 5.12.1990 r. W decyzji stwierdzającej nabycie tego prawa przez dawne przedsiębiorstwo państwowe - zespół uzdrowisk "XXX" nie określono celu, na jaki nieruchomość została oddana, jednakże ustalono stawkę opłaty na poziomie 1% zgodnie z dyspozycją art. 40 ustawy z 29.04.1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości (Dz.U. z 1991 r. nr 30 poz. 127) - dalej u.g.g.w.n., odpowiadającej lecznictwu i profilaktyki zdrowotnej, oraz zobowiązano użytkownika wieczystego do wnoszenia opłat rocznych. Mocą umowy notarialnej z 2014 r. doszło do zmiany użytkownika wieczystego, który od tego czasu prowadzi działalność oświatową podlegającą zwolnieniu z opłaty.

Czy zwolnienie ustawowe oraz zmiana faktycznego sposobu korzystania z nieruchomości (z leczniczej na oświatową) może stanowić przesłankę negatywną rozumianą jako "nie wykonanie zobowiązania określonego w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste", a to w związku z jej odrębnym zagospodarowaniem niż wynikające z decyzji wojewody?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX