Czy zmiana parametrów emitorów jest podstawą do odmowy zmiany pozwolenia emisyjnego w związku z faktem, że decyzja środowiskowa wiąże organy wydające decyzje określające warunki korzystania ze środowiska?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2017 r.

PYTANIE

Dla instalacji zaliczonej do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (wytwórnia mas bitumicznych) w 2013 r. wydana została decyzja środowiskowa, która określa m.in. rodzaj stosowanego paliwa (olej opałowy) oraz szczegółowe parametry emitorów. Następnie w 2014 r. zostało dla instalacji wydane pozwolenie emisyjne w trybie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Obecnie wystąpiono do starosty z wnioskiem o zmianę pozwolenia emisyjnego. Z treści wniosku wynika, że zakład ma zamiar zmienić (dodać) rodzaj stosowanego paliwa - oprócz oleju opałowego, który nadal ma pozostać jako wariant 1, przewidziano stosowanie w wariancie 2 gazu LPG. Według wnioskodawcy oba warianty miałyby funkcjonować zamiennie w całym roku (albo jeden, albo drugi).

Czy w związku ze zmianą rodzaju paliwa określonego w decyzji środowiskowej oraz w związku z obecnie obowiązującym art. 86 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś., starosta powinien odmówić wydania (zmiany) pozwolenia emisyjnego, (mimo, że emisja zanieczyszczeń ze spalania gazu będzie mniejsza niż ze spalania oleju)?

Czy zmiana parametrów emitorów (parametry różnych emitorów zmieniają się bardzo różnie raz większa wysokość i mniejsza średnica i odwrotnie) jest podstawą do odmowy zmiany pozwolenia emisyjnego w związku z art. 86 u.o.o.ś.?

Jak powinien postąpić starosta, gdy nie będzie zmiany parametrów emitorów, a tylko zmiana paliwa, na teoretycznie lepsze, powodujące mniejszą emisję?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX