Czy zmiana od 1 lipca 2014 r. czasu pracy pracowników komórek organizacyjnych stosujących w celach diagnostycznych źródła promieniowania jonizującego wymaga wypowiedzenia zmieniającego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 25 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 13 marca 2014 r.

PYTANIE

Od dnia 1 lipca 2014 r. zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej - w zakresie regulującym czas pracy pracowników podmiotów leczniczych - czas pracy pracowników komórek organizacyjnych stosujących w celach diagnostycznych źródła promieniowania jonizującego (radiolodzy, radioterapeuci, patomorfolodzy, histopatolodzy, fizjoterapeuci itp. wydłuży się z 5 godz. dziennie i 25 tygodniowo do 7 godz. 35 min dziennie i 37 godz. 55 min. tygodniowo. W zakładzie działa 5 organizacji związkowych, czy wystarczy zatem dokonanie zmian w regulaminie organizacyjnym, regulaminie pracy wpisując podstawę dokonania zmiany i nowy wymiar, a pracownikom wręczenie nowych informacji dodatkowych określających nowe normy dobowe i tygodniowe.

Czy należy wypowiadać każdemu z pracowników dotychczasowe umowy o pracę z zachowanie obowiązujących go terminów wypowiedzenia?

Czy dokonana zmiana powinna mieć wpływ na ich wynagrodzenie, bowiem co poniektórzy już pytają czy wzrośnie ono w związku z dłuższą pracą (o 50%)?

Obecnie budżet nie pozwala na tak znaczące podwyżki.

Jak rozwiązać należy kwestie niewykorzystanych dni urlopowych, czy pozostaje dzień za dzień obojętnie czy było 5 a teraz będzie 7,35?

Czy zmiana wymiaru czasu pracy ma charakter bezwzględnie obowiązujący, czy można pozostać w dotychczasowych normach czasu pracy i jakich w związku z tym zapisów w regulaminach należy dokonać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX