Czy zmiana kwalifikacji świadczenia pracownika spowoduje konieczność korekty rozliczeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 13 sierpnia 2008 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2007 r. pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem w pracy, z którego wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe (do 33 dni) - 100%. Po przeprowadzeniu procedury związanej z ustaleniem przyczyn wypadku ZUS w 2008 r. zakwalifikował powyższe zdarzenie jako wypadek w pracy i przyznał pracownikowi zasiłek z ubezpieczenia społecznego - finansowanego ze środków ZUS.

Ponieważ zasiłek (wynagrodzenie chorobowe) został wypłacony przez naszą firmę pracownikowi w 100%, ZUS zobowiązał nas do pomniejszenia składek ZUS za marzec 2008 r. W związku ze zmianą kwalifikacji świadczenia pracownika, nadpłacona została składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek pochodowy.

W 2007 r. wystawiliśmy PIT-11, tak jak odbyła się wypłata, czyli jako wynagrodzenie chorobowego z odliczoną składką zdrowotną oraz potrąconym podatkiem pochodowym.

W 2008 r. skorygowaliśmy koszty podatkowe o kwotę brutto wypłaconego wynagrodzenia, oraz zwróciliśmy pracownikowi kwotę składki zdrowotnej (9%) oraz podatek dochodowy.

Ponieważ w lipcu 2008 r. pracownik złożył podanie o wypowiedzenie umowy o pracę, jak poprawnie wystawić PIT-11 za 2008 r.

Czy wynagrodzenie ogółem za 2008 r. należy pomniejszyć o kwotę zasiłku chorobowego (moim zdaniem ZUS po zakończeniu roku kwotę zasiłku chorobowego wykaże w PIT-11)?

Czy składki zdrowotne i podatek dochodowy również należy pomniejszyć od wartości ogółem za 2008 r.?

Czy istnieje jakiś inny sposób rozliczenia przekwalifikowanego świadczenia pracownika?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX