Czy złożenie VAT-26 w pierwszym dniu po "nabyciu" pojazdu uprawnia do pełnego odliczenia VAT z opłaty wstępnej w miesiącu poniesienia pierwszego wydatku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Podatnik w połowie miesiąca dokonał wpłaty z tytułu zaliczki na poczet opłaty wstępnej związanej z zakupem auta. W ciągu kilku dni otrzymał fakturę zaliczkową, zaś w ciągu ok. 10 dni fakturę ostateczną dokumentującą opłatę. W połowie następnego miesiąca leasingodawca poinformował go, że może odebrać auto – co też się stało – i wówczas dopiero dowiedział się o numerze rejestracyjnym samochodu. Podatnik chciałby ww. auto używać wyłącznie do działalności gospodarczej, w związku z czym powinien złożyć do urzędu skarbowego w ciągu 7 dni informację o pojazdach (druk VAT-26). Druk ten zawiera kolumnę "numer rejestracyjny", która do momentu "nabycia" pojazdu nie mogła być wypełniona przez leasingobiorcę, gdyż numer rejestracyjny nie był znany. Poza tym w informacji złożonej w ciągu 7 dni od poniesienia pierwszego wydatku nie byłoby wskazanej daty "nabycia" pojazdu (ustawodawca nie przewidział również korekty takiej informacji). W miesiącu poniesienia pierwszego wydatku nie byłaby również prowadzona ewidencja przebiegu, albowiem auto nie zostało wydane i nie mogło być eksploatowane.

Czy w tym przypadku złożenie VAT-26 w pierwszym dniu po "nabyciu" pojazdu uprawnia do pełnego odliczenia VAT z opłaty wstępnej w miesiącu poniesienia pierwszego wydatku?

Jeżeli nie można odliczyć pełnego VAT w miesiącu poniesienia pierwszego wydatku, to czy przysługuje prawo do odliczenia zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT?

Czy w opisanym ciągu zdarzeń istnieje realna możliwość odliczenia pełnego VAT i w jaki sposób można ją zrealizować?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX