Czy ziemia wydobyta na budowie będzie mogła być wykorzystywana w procesach R5 określonych w rozporządzeniu w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 14 września 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot wykonał analizy ziemi wydobytej na budowie. Analizowana była ziemia magazynowana w hałdzie. Zmagazynowana ziemia została przebadana przez laboratorium akredytowane. W wyniku badania stwierdzono, że zawartość benzo(a)pirenu wynosi 0,111 mg/kg sm. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 1.09.2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (Dz.U. z 2016 r. poz. 1395) została przekroczona wartość dla gruntów grupy I i II dla głębokości 0-25 m ppt. Dla pozostałych grup wartość nie została przekroczona. Nie zostały też przekroczone wartości dla ziemi dla głębokości przekraczającej 0,25 m ppt.

Czy taka ziemia będzie mogła być wykorzystywana w procesach R5 określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 11.05.2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami (Dz.U. z 2015 r. poz. 796) - dalej r.o.o.p.i., i do której liczby porządkowej?

Czy taka ziemia może być przekazywana do procesu R5 na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z 10.11.2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz.U. z 2016 r. poz. 93) – dalej r.l.r.o.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX