Czy zgodnie z ustawą wydanie decyzji cofającej zezwolenie wyklucza możliwość zastosowania wymierzenia przez WIOŚ kar administracyjnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 9 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta w ramach postępowania dotyczącego cofnięcia bez odszkodowania zezwolenia na zbieranie odpadów w ramach Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych ustalił, że podmiot działa niezgodnie z wydanym zezwoleniem tj. zbiera odpady w ramach PSZOK pochodzące oprócz mieszkańców gminy również od przedsiębiorców (podmiot posiada zawarte umowy z przedsiębiorcami). Zezwolenie starosty dotyczy wyłącznie zbierania odpadów pochodzących od mieszkańców gminy (gospodarstw domowych) w ramach PSZOK i zostało wydane spółce bez uzyskania przez nią decyzji środowiskowej (DUŚ).

Co powinien zrobić starosta po wydaniu decyzji w sprawie cofnięcia bez odszkodowania zezwolenia?

Czy powinien od razu bez czekania na uzyskanie ostateczności decyzji o cofnięciu poinformować Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o tym, że podmiot działa niezgodnie z udzielonym zezwoleniem w celu możliwości wymierzenia w trybie art. 194 ust. 5 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2022 r. poz. 699) – dalej u.o. administracyjnych kar pieniężnych, czy czekać na rozpatrzenie odwołania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze?

Czy zgodnie z ustawą wydanie decyzji cofającej zezwolenie wyklucza możliwość zastosowania wymierzenia przez WIOŚ kar administracyjnych?

Czy Starosta powinien także poinformować marszałka z uwagi na magazynowanie odpadów bez zezwolenia?

Jakie inne czynności powinien podjąć starosta w związku z cofnięciem zezwolenia na zbieranie odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX