Czy zgodnie z art. 13 u.p.s. OPS powinien zawiesić prawo do świadczenia czy też uchylić decyzję przedłużającą prawo do zasiłku stałego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 1 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba legitymowała się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności wydanym przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, które ważne było do października 2021 r. Miała przyznane prawo do zasiłku stałego z tytułu niepełnosprawności. Na podstawie art. 15h ust. 4 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 568 ze zm.) OPS przedłużył okres zasiłku stałego, na jaki zachowuje ważność orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zgodnie z ust. 1 ww. artykułu. W czasie obowiązywania decyzji przedłużającej prawo do zasiłku stałego osoba trafiła do zakładu karnego na okres 30 dni.

Czy zgodnie z art. 13 u.p.s. OPS powinien zawiesić prawo do świadczenia czy też uchylić decyzję przedłużającą prawo do zasiłku stałego?

Czy w sytuacji, kiedy uchylono powyższą decyzję, po powrocie z zakładu karnego osobie można będzie przyznać pomoc w formie zasiłku stałego na mocy orzeczenia mającego ważność do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, czy osoba powinna przedłożyć nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX