Czy zgodne z prawem jest zażądanie rozliczenia przez rodzinny dom dziecka kwoty zryczałtowanej na dziecko w placówce rodzinnej, tj. przedstawienia faktur, paragonów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 1 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie dotyczy art. 115 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, tj. kwoty zryczałtowanej na dziecko w placówce rodzinnej.

Czy zgodne z prawem jest zażądanie rozliczenia przez rodzinny dom dziecka kwoty zryczałtowanej wskazanej i ustalonej przez ustawodawcę lub podwyższonej przez radę powiatu, czyli żądanie przedstawienia faktur, paragonów, dokumentów potwierdzających wydatki na kwotę wskazaną?

Podstawą żądania ma być art. 229 ust. 4 i 5 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej [Całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze]:

4. Całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego, działające na podstawie przepisów dotychczasowych, z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stają się placówkami opiekuńczo-wychowawczymi typu rodzinnego, w rozumieniu niniejszej ustawy, z zastrzeżeniem ust. 6.

5. Do placówek, o których mowa w ust. 4, przepisy art. 223 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 305) stosuje się odpowiednio.

Czy takie żądanie rozliczenia kwoty zryczałtowanej jest przekroczeniem uprawnień ustawowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX