Czy zgodne z prawem jest wprowadzenie dodatku za tytuł magistra pielęgniarstwa osobie posiadającej tytuł specjalisty w danej dziedzinie pielęgniarstwa bez zastosowania współczynnika 1,05?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 21 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Choromańska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 10 listopada 2019 r.

PYTANIE

Czy wg ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. z 2019 r. poz 1473 ze zm.) w porozumieniu lub zarządzeniu ustalającym sposób podwyższania wynagrodzenia zasadniczego można zapisać, że współczynnik pracy 1,05 przysługuje pielęgniarkom z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa i specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia wyłącznie pielęgniarkom pełniącym funkcje kierownicze tj. pielęgniarkom oddziałowym, ich zastępcom i pielęgniarkom koordynującym?

Pielęgniarki pracujące w oddziałach szpitalnych wykonują takie same czynności. Tytuł magistra pielęgniarstwa i specjalizacja dla pielęgniarki odcinkowej nie jest wymagany. Dyrektor SP ZOZ wypłaca dodatek za specjalizację i chce wprowadzić dodatek za mgr pielęgniarstwa, ale nie chce zmieniać współczynnika pracy z np. z 0,73 na 1,05 i stanowiska pracy ze specjalisty pielęgniarstwa na asystenta pielęgniarstwa.

Czy powyższe postępowanie będzie prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX