Czy Zespół Placówek Wsparcia Dziennego może realizować zadania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ośrodkowi Pomocy Społecznej zostało uchwałą rady miejskiej zlecone prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu.

Planujemy od stycznia powołać nową jednostkę pn. Zespół Placówek Wsparcia Dziennego, czy ta nowa jednostka może realizować zadania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu?

Powołując się na zapis w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, art. 41 ust. 2, realizacja zadań, o których mowa w ust. 1, jest prowadzona w postaci uchwalonego przez radę gminy gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii, który stanowi część strategii rozwiązywania problemów społecznych i który uwzględnia cele operacyjne dotyczące profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii, określone w Narodowym Programie Zdrowia. Elementem gminnego programu mogą być również zadania związane z przeciwdziałaniem uzależnieniom behawioralnym. Gminny program jest realizowany przez ośrodek pomocy społecznej albo centrum usług społecznych, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej, lub inną jednostkę wskazaną w tym programie. W celu realizacji gminnego programu wójt (burmistrz, prezydent miasta) może powołać pełnomocnika.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX