Czy zebrana w zbiorniku retencyjnym mieszanina wód opadowych i roztopowych z kanalizacji nr 1 oraz wód zanieczyszczonych siarczanami z kanalizacji nr 2 stanowi wspólnie mieszaninę ścieków przemysłowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 13 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na terenie zakładu magazynu kwasu siarkowego funkcjonują dwie sieci kanalizacji deszczowej (nr 1 i nr 2) odprowadzające wody opadowe i roztopowe do wspólnego zbiornika retencyjnego, z którego wody te wprowadzane są do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu. Kanalizacja deszczowa nr 1 zbiera wody opadowe z połaci dachowych, dróg i placów zakładu, które są oczyszczane przed wprowadzeniem do zbiornika retencyjnego w osadniku i separatorze. Kanalizacja nr 2 zbiera wody opadowe i roztopowe z tac rozlewowych stanowisk rozładunkowo-załadunkowych kwasu siarkowego oraz pompowni kwasu siarkowego. Wody te (kanalizacja nr 2) przed wprowadzeniem (do wspólnego dla obu sieci kanalizacji deszczowej) zbiornika retencyjnego są oczyszczane w neutralizatorze pH. W opisanym przypadku wydaje się zatem, że kanalizacja nr 1 prowadzi wody opadowe i roztopowe zanieczyszczone zawiesiną ogólną i węglowodorami ropopochodnymi, zaś kanalizacja nr 2 to ścieki przemysłowe zawierające siarczany – tak do tej pory wydawane były pozwolenia wodnoprawne dla zakładu.

Czy zatem zebrana w zbiorniku retencyjnym mieszanina wód opadowych i roztopowych z kanalizacji nr 1 oraz wód zanieczyszczonych siarczanami z kanalizacji nr 2 (po redukcji pH w neutralizatorze) zaklasyfikowanych jako ścieki przemysłowe stanowi wspólnie mieszaninę ścieków przemysłowych, co w przypadku wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego zgodnie z przepisem art. 34 pkt 3 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod. ze względu na zawartość w ściekach węglowodorów ropopochodnych ujętych w wykazie zawartym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 28.06.2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Czy może jednak wody z kanalizacji nr 2 stanowią jednak wody opadowe i roztopowe, nie zaś ścieki przemysłowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX