Czy zawiadomienie, o którym mowa w art. 209 k.k. powinien wysyłać organ właściwy wierzyciela w przypadku, gdy dłużnik alimentacyjny zamieszkuje na terenie innej gminy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 26 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wysyłanie zawiadomienia o uchylaniu się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego określonego w art. 209 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.

Zgodnie z art. 209 k.k.: Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące (...).

1. Mając powyższe na uwadze, w przypadku gdy wierzycielka straciła prawo do pobierania świadczeń z funduszu alimentacyjnego w wysokości 500,00 zł miesięcznie na uprawnione dzieci (od stycznia 2022 r. z powodu przekroczenia kryterium uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego), ale u dłużnika alimentacyjnego widnieje zadłużenie o równowartości większej niż 3 okresy świadczeniowe, tj. 12000 zł za lata ubiegłe i obecny okres świadczeniowy, należy zawiadamiać prokuraturę?

2. Czy zawiadomienie, o którym mowa w art. 209 k.k. powinien wysyłać organ właściwy wierzyciela w przypadku, gdy dłużnik alimentacyjny zamieszkuje na terenie innej gminy?

3. Czy zawiadomienie, o którym mowa w art. 209 k.k. powinien wysyłać organ właściwy dłużnika w przypadku, gdy świadczenie z funduszu alimentacyjnego jest wypłacane przez inny organ właściwy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX