Czy zawężenie możliwości zatwierdzenia projektu budowlanego w ramach procedury zmiany decyzji do obiektu "tożsamego" jest działaniem narażającym go na straty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 22 września 2022 r.

PYTANIE

Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę hali magazynowej z częścią biurową, pozwolenie zostało wydane w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy. Obecnie na terenie objętym pozwoleniem obowiązuje plan miejscowy, którego zapisy są inne niż ustalenia decyzji o warunkach zabudowy m.in. funkcji terenu, rodzaju dachu budynku, ilości miejsc postojowych. Obecnie inwestor wystąpił o zmianę pozwolenia na budowę w kwestii zatwierdzenia zamiennego projektu zagospodarowania terenu oraz zamiennego projektu arch.-bud., wnioskowane zamierzenie stanowi realizację nowego projektu (nowa lokalizacja budynku na działce, zupełnie nowy projekt budynku sporządzony przez innych projektantów), tożsame z projektem pierwotnym jest: przeznaczenie budynku, ilość budynków na działce, ilość kondygnacji budynku).

Czy jest możliwe wydanie zmiany pozwolenia w takiej sytuacji?

Czy zawężenie możliwości zatwierdzenia projektu budowlanego w ramach procedury zmiany decyzji do obiektu "tożsamego" stanowi niekorzystną dla inwestora interpretację ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351) – dalej pr. bud., jest działaniem narażającym go na straty i nie wynika ściśle z litery prawa, lecz z jego niejednoznaczności?

Czy w przypadku procedowania zmiany pozwolenia na budowę organ powinien rozpatrywać zgodność nowego projektu z decyzją o warunkach zabudowy, czy może jednak z zapisami obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego?

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 pr. bud. przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę organ sprawdza zgodność projektu z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy w przypadku braku miejscowego planu. Wyższość planu miejscowego nad decyzją o warunkach zabudowy podkreślił NSA w wyroku z 27.11.2017 r., II OSK 445/16.

Inwestor poprzez ochronę praw nabytych, którą gwarantuje mu art. 65 ust. 2 ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2022 r. poz. 503) – dalej u.p.z.p., może kontynuować inwestycję sprzeczną z planem, nie ma jednak praw do zmian, które byłyby z nim sprzeczne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX