Czy zatrudnienie asystentów wskazanych bezpośrednio przez osobę niepełnosprawną na podstawie umów o świadczenie usług, równoznacznych z umową zlecenie, wyłącza stosowanie ustawy Prawo Zamówień Publicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 18 stycznia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gminie zostało przyznane dofinansowanie z Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" edycja 2022 w kwocie powyżej 130 000,00 zł, z tego planowana kwota na zatrudnienie asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej zatrudnionych w ramach umów o świadczenie usług jest również powyżej 130 000,00 zł. Ze wstępnego rozeznania wśród osób niepełnosprawnych wynika, że asystenci zostaną zatrudnieni na podstawie wskazania przez uczestników Programu, tj. osoby niepełnosprawne (na podstawie działu IV pkt 3 ppkt 3 i pkt 24 ppkt 3 Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" – edycja 2022) Zgodnie z działem IV pkt 24 ww Programu "W ramach Programu gmina/powiat może otrzymać środki z Funduszu na realizację usług asystencji osobistej, jeżeli: 1) usługi realizuje samodzielnie, tj. przez pracowników ośrodka pomocy społecznej, urzędu gminy/powiatu lub gminnych/powiatowych jednostek organizacyjnych (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę); 2) zleca realizację usług organizacjom pozarządowym, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057, z późn. zm.), oraz podmiotom, o których mowa w art. 3 ust. 3 tej ustawy; 3) zatrudnia asystentów wskazanych przez uczestnika Programu; 4) kupuje usługi asystenckie od podmiotów sektora prywatnego, z zastrzeżeniem klauzul społecznych".

Czy wobec powyższego gminę obowiązuje stosowanie klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, skoro gmina nie zamierza kupować usług od podmiotów sektora prywatnego? Czy wobec powyższego zatrudnienie asystentów (wskazanych bezpośrednio przez osobę niepełnosprawną) na podstawie umów o świadczenie usług, równoznacznych z umową zlecenie wyłącza stosowanie ustawy Prawo Zamówień Publicznych? Czy zastosowanie w ww przypadku ustawy PZP i wyłonienie potencjalnych asystentów nie wyklucza możliwości wskazania asystenta przez uczestnika Programu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX