Czy zatrudnianie w podmiocie leczniczym, spółce z o.o., pracowników na zasadzie outsourcingu wymaga uwzględnienia zasad wynagradzania w podmiotach leczniczych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 11 maja 2022 r.

PYTANIE

Czy podmiot wykonujący działalność leczniczą prowadzony w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będący świadczeniodawcą udzielającym świadczeń medycznych, które finansowane są w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, zarówno w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, jak i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, może nie zatrudniać w ramach stosunku pracy personelu, jaki wymieniony został na poz. 142 i 143 (rejestratorka medyczna / starsza rejestratorka medyczna) Załącznika nr 1 (w części pierwszej) r.k.w.p.l.n.p.?

Czy taki PWDL ma możliwość outsourcingu czynności wykonywanych przez rejestratorki medyczne / starsze rejestratorki medyczne tj. zlecenia wykonywania tych czynności przez pracowników zatrudnionych przez innego niż on pracodawcę / zleceniodawcę?

Czy w takiej sytuacji outsourcingu podmiot, faktycznie zatrudniający ww. personel zobowiązany jest do ukształtowania wynagrodzenia na podstawie u.s.u.n.w., czy też może wynagrodzenie takich pracowników określić zachowując zasadę, iż nie może być ono niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego na gruncie prawa pracy?

W sytuacji, kiedy jednak nie dojdzie do outsourcingu, to czy NFZ gwarantuje środki finansowe na wzrost wynagrodzenia dla ww. grup pracowników PWDL NZOZ pozwalające na wynagrodzenie na poziomie określonych u.s.u.n.w., tj. czy NFZ sfinansuje pokryje środki na wzrost wynagrodzeń od 1 lipca 2022 r. dla tej grupy zawodowej personelu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX