Czy zaświadczenie wydane przez lekarza internistę, specjalistę medycyny rodzinnej jest właściwe do ustalenia prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 6 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 27 lipca 2020 r. do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wpłynął wniosek o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalna chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Do wniosku wnioskodawczyni dołączyła, między innymi, zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu wydane przez lekarza internistę, specjalistę medycyny rodzinnej.

Z treści wyżej wymienionego zaświadczenia wynika, że ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu dziecka zdiagnozowano w prenatalnym okresie rozwoju dziecka. Lekarz wystawiający zaświadczenie potwierdza, że ma zawartą umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia i jest zatrudniony lub wykonuje zawód w przychodni, z którą NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Dodatkowo lekarz oświadcza, że posiada specjalizację lekarską II stopnia. Po zweryfikowaniu uprawnień lekarza w Centralnym Rejestrze Lekarzy RP prowadzonym przez Naczelną Izbę Lekarską GOPS uzyskał informację, iż lekarz uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu od 01.10.1994 r. i posiada specjalizacje: Choroby wewnętrzne st. I od 30.04.1999 r., Medycyna rodzinna od 30.03.2006 r.

Czy lekarz posiadający wyżej wymienione specjalizacje był właściwym do wystawienia zaświadczenia potwierdzającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu i czy można wnioskodawczyni na podstawie tego dokumentu wypłacić świadczenie w wysokości 4.000,00 zł?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX