Czy zastrzeżenie prawa do ustanowienia służebności stanowi tytuł do czynności prawnych innych niż sądowy wniosek o ustanowienia służebności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Słomka Kinga
Odpowiedzi udzielono: 11 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Deweloper zawarł umowę w sprawie warunków sprzedaży sieci gazowej z przyszłym dostawcą gazu. Treść umowy została jednostronnie narzucona przez dostawcę gazu. Jednym z warunków zawarcia umowy sprzedaży było "oświadczenie przez właścicieli nieruchomości woli ustanowienia służebności" (przesyłu). W treści umowy deweloper występował jako inwestor, który miał zaprojektować i zrealizować sieć na swojej, w momencie podpisania umowy, nieruchomości. Z treści umowy wynika, że "oświadczenia właścicieli" dotyczą przyszłych klientów dewelopera, Nabywców, którzy jednocześnie będą klientami firmy gazowej. Zawierając umowy deweloperskie i dalsze umowy rozporządzające przenoszące własność budynków jednorodzinnych przed różnymi notariuszami deweloper od części klientów uzyskał pełnomocnictwo do ustanowienia służebności, zaś względem pozostałych tylko "zastrzegł sobie wyłącznie prawo do ustanowienia służebności przesyłu, co Nabywca przyjął do wiadomości". Klienci, którzy udzielili pełnomocnictwa, również posiadali zastrzeżenie o takiej treści. Obecnie deweloper nie będąc właścicielem nieruchomości może występować tylko względem udziału (większościowego) na podstawie pełnomocnictwa, nie będąc dostawcą gazu nie może występować jako przedsiębiorca, na rzecz którego ma być ustanowiona służebność. Nie mając oświadczeń woli ustanowienia na rzecz dostawcy gazu służebności nie może zgodnie z umową z dostawcą gazu przenieść własności sieci.

Czy zastrzeżenie sobie prawa do ustanowienia służebności stanowi jakiś tytuł do czynności prawnych innych niż sądowy wniosek o ustanowienia służebności, jako przedstawiciel na podstawie pełnomocnictwa większości właścicieli?

Czy udzielone pełnomocnictwa wystarczą do nieobejmowania postępowaniem wszystkich właścicieli, a tylko tych, którzy nie udzielili pełnomocnictwa?

Czy zastrzeżenie sobie prawa do ustanowienia służebności przyspieszy postępowania i zapewni, że będzie to służebność zgodnie z zastrzeżeniem bezpłatna?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX