Czy zastosowanie wyparek próżniowych jako niezależnej instalacji do zmniejszania objętości odpadów wymaga uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów i decyzji środowiskowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 2 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy zastosowanie wyparek próżniowych jako niezależnej instalacji (odpady wcześniej wytwarzanie w instalacji X i następnie magazynowane w odpowiednich pojemnikach, a następnie kierowane do wyparki próżniowej) do zmniejszania objętości odpadów wymaga uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów i decyzji środowiskowej, czy procesu tego nie należy traktować jako przetwarzania odpadów?

Jeżeli wyparka zlokalizowana będzie na terenie tego samego zakładu, na którym znajduje się instalacja będąca źródłem powstawania "odpadów płynnych", lecz w innym miejscu zakładu Y, to należy uznać ją za integralną część instalacji, jako obiekt przeznaczony do ograniczania ilości i ewentualnego negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko?

Zgodnie bowiem z hierarchią sposobów postępowania z odpadami wytwórca odpadów w pierwszej kolejności zobowiązany jest do prowadzenia działań mających na celu ograniczenie ilości powstających odpadów oraz ich oddziaływania na środowisko.

Czy w przypadku takim proces odparowania jest działaniem mającym na celu ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów oraz ich oddziaływania na środowisko, nie stanowi on samodzielnego procesu przetwarzania odpadów i nie wymaga uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów?

Wyparka będzie instalacją służącą do odparowywania odpadów w celu zmniejszenia ich objętości. Na wejściu do wyparki podawany będzie odpad płynny powstający w procesach technologicznych. Następnie dochodzić będzie do zagęszczenia w wyniku intensywnego parowania. Na wyjściu z wyparki będziemy mieć również do czynienia z odpadem (o tym samym kodzie, frakcja zagęszczona, docelowo przekazywana do uprawnionych odbiorców). Nadmiar niewykorzystanej frakcji wodnej z wyparki trafiałby do kanalizacji jako ściek przemysłowy. W procesie nie będą zachodzić przemiany chemiczne, nie zmienią się właściwości odpadu, zmieni się jedynie stopień uwodnienia odpadu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX