Czy zastosowanie recyklera i kruszarki wymaga uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów, czy można potraktować te urządzenia jako ciąg technologiczny produkcji elementów betonowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Nieć Anna
Odpowiedzi udzielono: 3 lutego 2021 r.

PYTANIE

Przedsiębiorca prowadzi działalność związaną z produkcją płyt betonowy. W wyniku działalności powstają wybrakowane, uszkodzone płyty. Planowane jest ich kruszenie w kruszarce mobilnej na terenie przedmiotowego zakładu i wykorzystanie pokruszonego materiału dalej do produkcji nowych płyt.

Czy można uznać, że taki rodzaj działalności prowadzonej na terenie jednego zakładu (bez przywożenia odpadów z zewnątrz) nie wymaga uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów?

Zgodnie z definicją nie są to odpady, gdyż przedsiębiorca - posiadacz nie pozbywa się ich, ani nie zamierza się pozbyć ani do ich pozbycia się nie jest obowiązany. To samo dotyczy zastosowania recyklera do betonu lub urządzenia o podobnym działaniu, dzięki któremu ograniczona zostanie ilość powstających odpadów. Proces produkcji betonu towarowego wiąże się z powstawaniem dużej ilości odpadu jakim jest niezużyta mieszanka betonowa, a także jej resztki pozostające w czasie czyszczenia betonowozów. Instalacja recyklera ma za zadanie przetworzenie niezużytej mieszanki betonowej i ponowne jej zawrócenie do produkcji. Płynne resztki betonu zostają przez instalacje rozdzielone na kruszywo oraz zawiesinę cementu w wodzie. Podczas mycia betonowozów ścieki wprowadzane są do systemu recyklingu. Tam woda zawierająca czyste cząsteczki (0,25 mm) oddzielana jest od dużych cząstek, które stanowią osad i wykorzystywane są ponownie jako kruszywo. Woda pochodząca z recyklingu jest ponownie wykorzystywana w procesie produkcji betonu. Również kruszywa pochodzące z procesu recyklingu betonu mogą być ponownie wykorzystane w produkcji mieszanki betonowej.

Czy zastosowanie recyklera i kruszarki wymaga uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów, czy można potraktować te urządzenia jako ciąg technologiczny produkcji elementów betonowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX