Czy zastosowanie ma art. 104 ust. 6 u.p.s. i nie nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 4 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do Ośrodka Pomocy Społecznej wpłynęło zawiadomienie, iż w dniu 06.05.2021 r. postanowieniem Sądu zgłoszona została upadłość, obejmująca likwidację majątku dłużnika. W związku z powyższym, w dniu 31.05.2021 r. do biura syndyka zostało wysłane zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. Osoba ma wydane decyzje ustalające należne do zwrotu kwoty z tytułu wniesionej opłaty zastępczej przez gminę za pobyt w Domu Pomocy Społecznej.

Zgodnie z art. 104 ust. 5 u.p.s. należności z tytułu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat, licząc od dnia, w którym decyzja ustalająca te należności stała się ostateczna. W myśl art. 104 ust. 6 u.p.s. bieg przedawnienia przerywa odroczenie terminu płatności należności lub rozłożenie spłaty należności na raty. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia, biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu ustalonym jako ostatni dzień spłaty odroczonej należności lub po dniu ustalonym jako ostatni dzień spłaty ostatniej raty należności.

Natomiast zgodnie z art. 239a ustawy z 28.02.2003 r. – Prawo upadłościowe (Dz.U. z 2022 r. poz. 1520) – dalej u.p.u.: "Zgłoszenie wierzytelności przerywa bieg terminu przedawnienia. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu albo umorzeniu postępowania upadłościowego."

Czy w powyższej sytuacji, zastosowanie ma przepis art. 239a u.p.u. i z dniem zgłoszenia przez Ośrodek Pomocy wierzytelności nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia?

Czy zastosowanie ma art. 104 ust. 6 u.p.s. i nie nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX