Nowość Czy zasoby nieprzemysłowe, które zostały przeklasyfikowane do przemysłowych, zwiększają ilość zasobów operatywnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 17 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta w 2017 r. udzielił przedsiębiorcy koncesji na wydobywanie kopaliny, zgodnie z którą wielkość zasobów przemysłowych 69 tys. ton., wielkość zasobów przemysłowych operatywnych (możliwych do wydobycia) - 55 tys. ton. Zobowiązano przedsiębiorcę do pozostawienia pasów ochronnych od górnej krawędzi skarp: na wsch. i zach. złoża o szer. 6 m od gruntów innych właścicieli, na północy i południu - eksploatacja prowadzona do granicy działki, na podstawie uzgodnienia zawartego z właścicielami sąsiednich złóż. Zgodnie z wnioskiem o koncesję i dokumentacją geologiczną, w złożu wydzielono zasoby nieprzemysłowe (155 tys. ton), do których zaliczono zasoby pod skarpą nadkładu i w skarpach stałych od strony płn. i płd. oraz zasoby w spągu złoża. Złoże zostało udokumentowane do gł. 12 m.p.p.t., ale ze względu na małą szerokość działki (25 m) i konieczność zachowania bezpiecznego nachylenia zbocza stałego wyrobiska, eksploatacja była możliwa do gł. 7,3 m. Pozostałe w spągu złoże będzie wydobywane, gdy rozpocznie się eksploatacja złóż sąsiednich od płn. i płd. Wtedy zasoby nieprzemysłowe zostaną przeklasyfikowane do przemysłowych w kolejnym operacie ewid. zasobów. Eksploatacja rozpoczęta w 2019 r. Z operatów ewid. (obmiar wykonywany za 2020 r., 2021 r., 2023 r.) wynika, że ubytek zasobów łącznie wyniósł 111 tys. ton, z czego wydobycie 107 tys. ton i straty eksploatacyjne 4 tys. ton, przeklasyfikowano zasoby nieprzemysłowe do przemysłowych razem w ilości 25 tys. ton. Wg informacji półr. i operatów ewid. nie przekroczono rocznego wydobywania 20 tys. m3, a ilość przeklasyfik. zasobów nie przekroczyła 50% wydobycia w danym roku, a starosta nie wydawał decyzji. W drukach Z-2 za poszczególne lata, brak informacji o przeklasyfik. zasobach.

Czy to nieprawidłowość, gdy zgodnie z koncesją zasoby operat. - 55 tys. ton, a z operatów ewid. i informacji półrocznych wynika, że ubytek zasobów- 111 tys. ton, wydobycie – 107 tys. ton.?

Czy zasoby nieprzemysłowe, które zostały przeklasyfikowane do przemysłowych, zwiększają ilość zasobów operatywnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX