Czy zasiłek stały należy uchylić od momentu uprawomocnienia się postanowienia o uchyleniu ubezwłasnowolnienia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 23 września 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pan D od 2018 roku pobiera zasiłek stały, był osobą ubezwłasnowolnioną prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe, opiekun prawny mieszka w naszej gminie, a Pan D przeprowadził się w X 2018 r. do innej gminy.

Wystąpił do sądu o uchylenie ubezwłasnowolnienia. Mieszka u rodziców którzy zapewniają mu opiekę. W dniu 28 czerwca 2019 r. Sąd wydał postanowienie o uchyleniu ubezwłasnowolnienia, postanowienie uprawomocniło się 20 lipca br.

Informację w sprawie OPS powziął we wrześniu 2019 r. Ponadto w stosunku do Pana D sąd wydał w 2018 r. postanowienie, w którym orzekł o umieszczeniu go w DPS, w sprawie została wydana decyzja o skierowaniu i umieszczeniu w DPS. Do chwili obecnej decyzja o umieszczeniu w DPS jest w obrocie prawnym.

Początkowo nie było miejsc w DPS, a później rodzice przyjęli go do siebie i kwestionowali potrzebę umieszczenia w DPS.

Od którego dnia nasza gmina nie jest właściwa do wypłaty zasiłku stałego?

Z jaką datą zaczyna obowiązywać postanowienie o uchyleniu ubezwłasnowolnienia, czy z datą wydania czy uprawomocnienia postanowienia?

Czy należy uchylić decyzję i orzec zwrot nienależnie pobranego zasiłku stałego, czy zwrócić się o refundację poniesionych wydatków za okres od dnia wydania postanowienia do dnia uchylenia decyzji o zasiłku stałym od gminy, gdzie faktycznie przebywa Pan D?

Jak powinno się przeprowadzić postępowanie w sprawie skierowania do DPS, jeśli teraz może decydować o sobie i nie wyraża zgody na umieszczenie w DPS?

Jakie kroki powinna podjąć osoba, a jakie OPS, który obecnie nie jest właściwym miejscowo?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX