Czy zasiłek pielęgnacyjny oraz dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji były świadczeniami nienależnie pobranymi z racji uzyskania nowego orzeczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 19 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Rodzina 4-osobowa z dzieckiem niepełnosprawnym, które do dnia 05.10.2020 r. posiadało orzeczenie o niepełnosprawności i z tego tytułu matka na wniosek pobierała u nas zasiłek rodzinny z dodatkiem z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego oraz zasiłek pielęgnacyjny.

W dniu 27.01.2021 r. został Pani przyznany zasiłek rodzinny wraz z dodatkiem z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego oraz w dniu 23.11.2020 r. zasiłek pielęgnacyjny do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

W dniu 27.01.2022 r. matka dziecka złożyła w tutejszym Ośrodku wniosek o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami, z którego wynika, że syn ma wydane orzeczenie o niepełnosprawności w dniu 28.01.2021 r.

Czy zasiłek pielęgnacyjny oraz dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego przy dodatku rodzinnym były świadczeniami nienależnie pobranymi z racji uzyskania nowego orzeczenia w dniu 28.01.2021 r., a okazania go w tutejszym Ośrodku w dniu 27.01.2022 r.?

Chodzi o to, że przyznane powyżej świadczenia po utracie ważności poprzedniego orzeczenia z dniem 06.10.2020 r. były wypłacane z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i jasno określały, że zostają przedłużone na czas do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności (...).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX