Czy zasiłek pielęgnacyjny nadpłacony przez organ X jest nienależnie pobranym świadczeniem w rozumieniu art. 30 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Aptowicz Damian
Odpowiedzi udzielono: 19 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dotyczy zwrotu przez świadczeniobiorcę nadpłaconego zasiłku pielęgnacyjnego.

Świadczeniobiorca pobierał zasiłek pielęgnacyjny w organie X. Na podstawie informacji od świadczeniobiorcy o zmianie jego miejsca zamieszkania organ X na podstawie art. 25 ust. 5 ustawy z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych przekazał sprawę do organu Y w celu kontynuacji wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego.

Organ Y po przekazaniu akt sprawy podjął realizację wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego. Organ X pomimo przekazania ww. sprawy, przez przeoczenie nie wstrzymał dyspozycji wypłat zasiłku pielęgnacyjnego w systemie elektronicznym i przez pewien czas świadczeniobiorca podwójnie otrzymywał ww. zasiłek, czyli od organu X i organu Y.

1. W jaki sposób odzyskać nadpłacony zasiłek pielęgnacyjny?

2. Czy zasiłek pielęgnacyjny nadpłacony przez organ X jest nienależnie pobranym świadczeniem w rozumieniu art. 30 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych?

3. Który organ, X czy Y jest właściwy do żądania zwrotu nienależnie pobranego zasiłku i na jakiej podstawie prawnej?

4. Jeżeli brak jest możliwości zwrotu w trybie administracyjnym ustawy o świadczeniach rodzinnych, to czy można dochodzić w trybie cywilnym, przez który organ X czy Y i na jakiej podstawie prawnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX