Czy zasadnym jest ustalenie opłaty planistycznej, w sytuacji gdy uchwała planistyczna została zaskarżona do sądu administracyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Posański Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 23 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina chce naliczyć opłatę planistyczną zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2022 r. poz. 503) – dalej u.p.z.p., gdyż są spełnione wszystkie przesłanki do naliczenia. Tylko na MPZP (świeżo uchwalony plan) dla tego terenu, gdzie chcemy naliczyć opłatę, została wniesiona skarga do WSA i jest przypuszczenie, że zostanie uchylony plan miejscowy w części dla tego terenu.

I moje pytanie, czy możemy naliczyć opłatę i ją pobrać, gdyż obecnie są podstawy?

Czy się wstrzymać?

Jak to wygląda w przypadku unieważnienia MPZP zgodnie z art. 36 ust. 5 u.p.z.p.: W razie stwierdzenia nieważności uchwały rady gminy w sprawie planu miejscowego, w części lub w całości, odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, albo opłata, o której mowa w ust. 4, podlegają zwrotowi odpowiednio na rzecz gminy lub na rzecz aktualnego właściciela albo użytkownika wieczystego nieruchomości.

Gmina wtedy będzie zmuszona obligatoryjnie zwrócić pobraną opłatę planistyczną czy dopiero jak strona się zwróci o zwrot opłaty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX