Czy zasadne jest twierdzenie, iż dniem, na który należy ująć koszt w księgach rachunkowych jest dniem zapisu księgowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Adamek-Hyska Dorota
Odpowiedzi udzielono: 21 grudnia 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy jednostką budżetową niebędącą płatnikiem podatku VAT w wystąpieniach pokontrolnych z przeprowadzonej kontroli przez jednostkę nadrzędną stwierdzono "naruszenie art. 6 ust. 1 oraz art. 24 ust. 2 ustawy o rachunkowości w związku z ujmowaniem przez nas w ewidencji księgowej kosztów pod datą inną niż data ich powstania (wg kontrolujących jest to data wystawienia dokumentu lub wpływu do jednostki)". Do chwili obecnej ujmowanie w naszej jednostce kosztów następowało pod datą zadekretowania i zatwierdzenia dokumentu do wypłaty-jednocześnie dokonywano wydatku i księgowano koszt/wydatek pod tą samą datą. Jeżeli płatność dokonywano w następnym miesiącu to koszt ujmowany jest na koniec miesiąca okresu, którego dokument dotyczy. Natomiast dokumenty, które dotyczyły poprzedniego okresu a wpłynęły po 6-tym dniu miesiąca kolejnego są zgodnie z zarządzeniem wewnętrznym księgowane w miesiącu następnym.

Czy słusznie uważamy, że ujmowanie kosztów przez nas jest zgodne z zasadami rachunkowości budżetowej tj. z zasadą memoriałową?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX