Czy zasadne jest przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, co wskazać w podstawie prawnej i uzasadnieniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Matka 03.01.2024 r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2024 r. celem sprawowania opieki nad niepełnosprawnym synem. Pani do wniosku dołączyła orzeczenie z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydane (ważne) do 30.06.2023 r.

Orzeczenie ma wskazania: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Pani wcześniej nie pobierała świadczenia pielęgnacyjnego.

Zatem orzeczenie nie było przedłużane na podstawie art. 15h ustawy z dnia 2 marca 2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ani nie było przedłużane na podstawie art. 10, art. 23 pkt 1 i art. 26 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw.

Czy zasadne jest przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, co wskazać w podstawie prawnej i uzasadnieniu?

Pani nie ma stałej pracy, pracuje dorywczo czasem pracuje na umowę zlecenie. Pani nie ma jeszcze 20 lat pracy.

Do ubezpieczenia zdrowotnego jest zgłoszona przy mężu.

Czy opłacać składki emerytalno-rentowe?

Jeśli tak, to za jaki okres?

Czy przy każdorazowej nowej umowie zlecenia powinno się rezygnować ze zgłoszenia do ubezpieczenia emerytalno-rentowego?

Zaznaczam, że zasiłek pielęgnacyjny miała przedłużony decyzją ze względu na COVID przez inną gminą, ponieważ w naszej gminie mieszka od niedawna.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX