Czy zasadne jest przydzielenie asystenta rodziny dla rodziny zastępczej spokrewnionej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 31 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Sąd Rejonowy wydał postanowienie, w którym zobowiązuje kierownika OPS do przydzielenia asystenta rodziny dla rodziny zastępczej spokrewnionej i udzielania stałej kontroli i pomocy rodzinie zastępczej, a tym samym do przekładania sądowi sprawozdań na czas trwania postępowania. Tym samym postanowieniem został przyznany kurator.

Czy zasadne jest przydzielenie asystenta rodziny dla rodziny zastępczej spokrewnionej?

Mając na uwadze, że asystenta rodziny przydziela się rodzinie biologicznej/naturalnej przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych (art. 11 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).

Natomiast pracę z rodziną zastępczą obejmuje się opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej (art. 77 ust. 1 i 3 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej). Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 109 § 2 pkt 1 określa, że sąd opiekuńczy może w szczególności zobowiązać rodziców oraz małoletniego do określonego postępowania, w szczególności do pracy z asystentem rodziny (...).

Czy ww. artykuł stosuje się odpowiednio dla rodzin zastępczych?

Pracownik socjalny przeprowadzając wywiad środowiskowy w rodzinie zastępczej spokrewnionej, na jakiej podstawie ma wnioskować do kierownika o przydzielenie asystenta rodziny?

Skoro rodzina zastępcza w świetle prawa musi być wydolna wychowawczo.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX