Czy zasadne będzie wydanie decyzji odmawiającej zwolnienia z odpłatności za pobyt ojca w DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 18 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Sprawa dotyczy częściowego zwolnienia córki z opłat za pobyt ojca w domu pomocy społecznej.

Córka miała ustaloną opłatę za pobyt ojca w drodze decyzji administracyjnej. Córka złożyła wniosek o zwolnienie z opłat powołując się na okoliczności ujęte w art. 64 pkt 7 ustawy o pomocy społecznej. Organ wydał w tej sprawie decyzje odmowną (maj 2023 r.) w tej sprawie, która w wyniku odwołania wniesionego przez córkę do SKO, została uchylona w całości i przekazana do ponownego rozpatrzenia tutejszemu organowi (decyzja SKO sierpień 2023 r.).

Nadmienia się, że córka przedstawiła wyroki sądów oraz dokumentację przedstawiającą przesłanki zawarte w art. 64 pkt 7 ustawy o pomocy społecznej. Ośrodek dwukrotnie wysłał wnioski (sierpień 2023 i październik 2023), do ośrodka właściwego ze względu na miejsce zamieszkania córki, o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego cz. II z córką. W odpowiedzi na każdy z wniosków otrzymaliśmy jednak pisma, że nie jest możliwe przeprowadzenie wywiadu z córką, bo córka nie stawiła się na wywiad, mimo dwukrotnych zawiadomień.

Co w tej sytuacji powinien zrobić nasz ośrodek z wnioskiem o zwolnienie, skoro art. 64 u.p.s. zakłada, że "Osoby wnoszące opłatę lub obowiązane do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej można zwolnić z tej opłaty częściowo lub całkowicie, na ich wniosek, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego", a wywiadu nie mamy?

Czy organ może wykorzystać wywiad środowiskowy cz. II przeprowadzony z córką w miesiącu listopadzie 2022 r., czyli ostatni, który posiada w dokumentacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX