Czy zasadne będzie udzielenie osobie odpowiedzi pismem ogólnym informując o przyznanym świadczeniu oraz braku możliwości wypłacenia odsetek?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 22 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ I instancji odmówił prawa do wypłaty dodatku węglowego, po wniesieniu odwołania przez stronę Samorządowe Kolegium Odwoławcze odesłało wniosek do ponownego rozpatrzenia. Organ I instancji po raz drugi odmówił przyznania świadczenia, strona znowu wniosła odwołanie, tym razem SKO utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.

Na decyzję Kolegium SKO wnioskodawca wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Następnie zapadł prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uchylający zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji. Organ I instancji biorąc pod uwagę ocenę prawną przedstawioną przez WSA ma zamiar przyznać świadczenie w formie dodatku węglowego decyzją administracyjną.

Jednak w międzyczasie wnioskodawca zwrócił się na piśmie o:

- udzielenie informacji o sposobie wykonania zaleceń wyżej wymienionego wyroku WSA,

- przyznanie i wypłatę dodatku węglowego zgodnie ze złożonym prawidłowo wnioskiem z dnia 03.11.2022 r. wraz z należnymi odsetkami liczonymi od pierwotnej daty wniosku.

W jakiej formie odnieść się do ww. prośby wnioskodawcy?

Czy wydać postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania (ze względu na przyznane już decyzją świadczenie), czy udzielić odpowiedzi pismem ogólnym informując o przyznanym świadczeniu oraz braku możliwości wypłacenia odsetek?

Jeżeli strona wniosła o wypłatę odsetek, to czy po uzyskaniu odpowiedzi negatywnej powinna mieć możliwość odwołania się od niej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX