Czy zasadne będzie przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego na drugie dziecko i odmowa przyznania przedmiotowego świadczenia na pierwsze dziecko?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 1 czerwca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kobieta złożyła wniosek o świadczenie wychowawcze na pierwsze i drugie dziecko na okres świadczeniowy 2016/2017. Mąż strony pracował poza granicami RP, dlatego wniosek przesłano do ROPS celem ustalenia, czy mają zastosowanie przepisy o koordynacji zabezpieczenia społecznego. 2019-04-25 Wojewoda zwrócił w/w wniosek do Burmistrza jako organu właściwego celem rozpatrzenia, gdyż nie zachodziła koordynacja. Przedmiotowy wniosek zawierał braki dotyczące udokumentowania sytuacji dochodowej męża - wezwano stronę do ich uzupełnienia w określonym terminie, pod rygorem pozostawienia wniosku w części ustalenia ŚW na pierwsze dziecko bez rozpatrzenia. Strona stawiła się w wyznaczonym terminie i oświadczyła, iż nie ma możliwości dostarczenia jakichkolwiek dokumentów od męża, ponieważ aktualnie jest po rozwodzie, a ponadto były mąż nie jest ojcem dzieci (zaprzeczenie ojcostwa). Na zupełnych aktach urodzenia dzieci jest adnotacja, z której wynika, iż nie jest ustalony ojciec dzieci.

Jaką mam wydać decyzję za okres zasiłkowy 2016/2017?

Przyznaję ŚW na drugie dziecko, ale co z pierwszym dzieckiem - umorzenie, odmowa, pozostawienie bez rozpatrzenia?

Czy może strona ma zrobić korektę starego wniosku i wykreślić byłego męża, bo jak się teraz okazało nigdy nie był ojcem jej dzieci i wtedy uznać ją za matkę samotnie wychowującą?

Czy do tego wystarczą mi zupełne akty urodzenia, czy jeszcze sądowe zaprzeczenie ojcostwa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX