Czy zarządzenie kierownika powinno określać zasady podwyższania wynagrodzeń osób zatrudnionych w podmiocie leczniczym, a nie wykonujących zawodu medycznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 13 czerwca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w związku z art. 5 u.s.u.n.w. (wprowadzonego nowelizacją z 13.09.2018 r.) kierownik podmiotu leczniczego ma obowiązek zweryfikować również wynagrodzenia pozostałych pracowników – tak aby ich wynagrodzenie odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom?

Czy w obecnym stanie prawnym, po nowelizacji u.s.u.n.w., porozumienie zawarte z pracownikami lub zarządzenie kierownika powinno zawierać zapis o określeniu zasad podwyższania wynagrodzeń osób zatrudnionych w podmiocie leczniczym, choć nie wykonujących zawodu medycznego, to jest osób pozostających w stosunku pracy należących do II i III grupy pracowników – pracowników administracyjnych i gospodarczych (np. informatyk, księgowa, sekretarka, elektryk, konserwator, sprzątaczka)?

U.s.u.n.w. wprowadza prawnie gwarantowany próg najniższej płacy zasadniczej dla pracowników wykonujących zawód medyczny oraz niemedycznych pracowników działalności podstawowej, czyli pracowników należących do grupy I - pracownicy działalności podstawowej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX