Czy zarządcą rurociągu są poszczególni właściciele działek powstałych po podziale, czy gmina, która zezwala na wprowadzanie wód do swojej kanalizacji deszczowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 stycznia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 11 sierpnia 2021 r.

PYTANIE

Przez zabudowaną działkę dawnego zakładu pracy przebiega od lat 70 ub. wieku kanalizacja deszczowa odprowadzająca wodę do sieci ułożonej w drodze gminnej. Przebieg kanalizacji wraz ze studniami jest naniesiony na mapę zasadniczą. Działka z budynkami została podzielona i sprzedana kilku właścicielom, bez wzmianki w aktach notarialnych o sieciach podziemnych. W bieżącym roku nabywca jednej z działek w trakcie robót budowlanych polegających na utwardzeniu posesji kostką betonową, prawdopodobnie uszkodził (zlikwidował) jedną ze studni i zablokował przepływ wody, powodując zalewanie działki położonej powyżej. Właściciel posesji, na której został uszkodzony rurociąg, twierdzi, że w dniu zakupu działki studnia widoczna na mapach nie istniała, stan obecny trwa od wielu lat, a zarzuty sąsiada wobec niego są bezpodstawne.

Czy organ nadzoru budowlanego lub gmina mają kompetencje do podjęcia działań w tej sprawie czy też rozwiązać problem można tylko na drodze postępowania cywilnego przed sądem?

Czy zarządcą rurociągu są, w odniesieniu do odcinków sieci, poszczególni właściciele działek powstałych po podziale, czy może gmina, która zezwala na wprowadzanie wód do swojej kanalizacji deszczowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX