Czy zarząd zlewni ustalając wysokość opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego ma prawo naliczyć opłatę za każde urządzenie oddzielnie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy zarząd zlewni ustalając wysokość opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego ma prawo naliczyć opłatę za każde urządzenie oddzielnie?

Jeśli tak, to na jakiej podstawie?

Z Prawa wodnego wynika jednoznacznie tylko konieczność zapłaty za wydanie pozwolenia. Gmina wystąpiła do dyrektora zarządu zlewni o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych, to jest: rowu krytego, dwóch rowów przydrożnych (po lewej i po prawej stronie) i przepustów pod zjazdami. Do wniosku o wydanie pozwolenia dołączony został dokument potwierdzający dokonanie opłaty za wydanie pozwolenia w wysokości 224,88 zł, czyli jak za jedno pozwolenie. Po pewnym czasie gmina otrzymała wezwanie do uzupełnienia opłaty w ten sposób, że należy w/w kwotę pomnożyć przez ilość urządzeń, czyli czterokrotnie. W uzasadnieniu wezwania dyrektor zarządu zlewni nie wskazał przepisu, z którego wynika możliwość naliczenia w taki sposób opłaty, a przywołał jedynie art. 398 ust. 4 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr.wod., wyjaśniając, że "w ocenie tutejszego organu" pojęcie "tożsamość rodzajowa", o której mowa w art. 398 pr.wod. należy rozumieć jako identyczne parametry uwzględniające również lokalizację urządzenia. Oznacza to, że po 224,88 zł należy zapłacić za rów kryty, za rów przydrożny po lewej i po prawej stronie drogi i za przepusty. Nie wiadomo jeszcze tylko, czy nie trzeba będzie tej opłaty wnieść za każdy przepust. Wydaje się, że "ocena organu" nie może stanowić podstawy do wezwania o zwiększenie opłaty, bo takie uprawnienia interpretacyjne przysługują określonym instytucjom i organom - i na pewno nie jest to dyrektor zarządu zlewni.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX