Czy zapłata kary umownej naraża gminę na odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kusio-Szalak Iwona
Odpowiedzi udzielono: 13 lutego 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zawarta została umowa użyczenia nieruchomości pomiędzy osobami fizycznymi tj. żoną i mężem, który prowadzi działalność gospodarczą a gminą.

Przedmiotem użyczenia jest część nieruchomości o powierzchni 239,49 m2, która jest wykorzystana na cele publiczne. Zgodnie z oświadczeniem Gminy podjęto uchwałę Rady Miejskiej w sprawie nabycia na mienie komunalne użyczonej nieruchomości. Nieruchomość ta nie została zakupiona przez Gminę.

Zapisy umowy użyczenia brzmią następująco:

Niniejszą umowę zawiera się na czas oznaczony od dnia 1 października 2010 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. Na wniosek Biorącego (Gminy) do używania termin ten zostanie przedłużony, nie później niż do dnia 31 marca 2011 r.

W przypadku gdy, z przyczyn leżących po stronie Biorącego do używania, w terminie do 31 marca 2011 r. nie dojdzie do przeniesienia własności na rzecz Przedmiotu umowy w formie aktu notarialnego, Biorący do używania zobowiązany będzie do zapłaty na rzecz Użyczających kary umownej stanowiącej równowartość czynszu najmu za Przedmiot umowy - zgodnie z jego rynkową wartością wskazaną w Operacie szacunkowym za okres użyczenia poczynając od 1 października 2010 r. w kwocie po 30 zł za m2 miesięcznie użyczonej powierzchni tj. 7184,70 zł miesięcznie do 31 marca 2011 r.

Zgodnie z zapisami umowy, jakim dokumentem Użyczający winien obciążyć Gminę (nota księgowa, rachunek/faktura) i czy treść obciążenia Gminy winna być "kara umowna" czy też "za czynszu najmu za okres od 1 października 2010 r. do 31 marca 2011 r."?

Czy gmina narażona jest na odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX