Czy zapis ujęty w uzasadnieniu duś dot. terminu, na jaki inwestor planował starać się o wydłużenie koncesji, jest dla organu koncesyjnego wiążący?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 20 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2018 r. została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na zmianie granic obszaru i terenu górniczego dla złoża wydobywanego metodą odkrywkową. Przedsięwzięcie wówczas zostało zakwalifikowane do inwestycji wskazanych w § 2 ust. 2 pkt 1 w związku z § 2 ust. 1 pkt 27 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2016 r. poz. 71) (obszar górniczy nie mniejszy niż 25ha) w związku z czym w ramach przedsięwzięcia była przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko. W raporcie ooś zawarty był zapis, że w związku ze zwiększeniem zasobów przemysłowych złoża, inwestor będzie wnioskował także o przedłużenie koncesji do 2050 r. Zapis ten został zawarty w uzasadnieniu duś. Obecnie inwestor złożył wniosek o zmianę koncesji i wydłużenie jej terminu.

Organ koncesyjny ma wątpliwości, czy zapis ujęty w uzasadnieniu duś dot. terminu, na jaki inwestor planował starać się o wydłużenie koncesji (2050 r.) jest dla niego wiążący i czy w związku z tym może wydać decyzję na 50 lat licząc od dnia, w którym koncesja zostanie wydana oraz czy nie ma konieczności zmiany duś w tym zakresie?

Tutejszy organ stoi na stanowisku, że termin, na który zostanie wydana koncesja, nie był przedmiotem postępowania o wydanie duś, tzn. nie został on określony w warunkach w sentencji decyzji ani w charakterystyce przedsięwzięcia. Zapis ten został zawarty w uzasadnieniu decyzji (został przeniesiony z raportu) i wyjaśniał m.in. powód, dla jakiego inwestor wnioskował o wydanie duś. Natomiast ustalenie okresu, na jaki ma być wydana koncesja, należy do kompetencji organu wydającego decyzję.

Czy prawidłowe jest stanowisko tut. organu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX