Czy zapewnienie noclegu pracownikom generuje przychód po ich stronie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 21 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Nasza spółka nabyła lokal mieszkalny. Lokal ten ma być wykorzystywany przez pracowników naszej spółki (kierowcy transportu międzynarodowego narodowości ukraińskiej, mieszkający jednak tymczasowo w Polsce) w ten sposób, że w przypadku przerw w wykonywaniu pracy będą tam przebywali przez okresy trwające szacunkowo 1-5 dni. A zatem lokal udostępniony zostanie w celach krótkotrwałego zakwaterowania. Pracownicy naszej spółki nie będą obciążani kosztami pobytu w tym lokalu. Nie będzie prowadzona ewidencja, z której wynikałoby którzy pracownicy i w jakich okresach korzystali z lokalu. W ocenie spółki wykorzystanie lokalu ma zasadniczo przysłużyć się lepszej organizacji pracy, aniżeli w sytuacji, kiedy pracownicy mieliby dojeżdżać do swojego miejsca zamieszkania, a następnie nierzadko niemal od razu – wracać.

Czy wartość świadczeń polegających na udostępnieniu lokalu poszczególnym pracownikom należy uznać za świadczenie nieodpłatne, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli wartość świadczenia (hipotetycznego czynszu) w przeliczeniu na jednego pracownika byłaby niższa niż 500 zł., czy może jednak zwolnienie w tym zakresie obejmuje wyłącznie usługi nabyte przez Spółkę, co wyklucza zastosowanie zwolnienia do udostępnienia lokalu należącego do spółki?

Może w tej sytuacji należałoby przyjąć, że wartość świadczenia odpowiada wyłącznie kosztom eksploatacyjnym, skoro spółka nie ponosi kosztów czynszu i wartość tą należałoby konfrontować z kwotą 500 zł?

Czy ewidencja wykorzystania lokalu bezwzględnie winna być prowadzona?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX