Czy zamówienie udzielane przez spółkę komunalną polegające na budowie sieci wodociągowej jest zamówieniem sektorowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 1 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W ustawie nowe PZP działalność sektorowa określona jest w następujący sposób: Działalnością sektorową w zakresie: 1) gospodarki wodnej jest: a) udostępnianie lub obsługa stałych sieci przeznaczonych do świadczenia usług publicznych w związku z produkcją, transportem lub dystrybucją wody pitnej, b) dostarczanie wody pitnej do sieci, o których mowa w lit. a, chyba że: – produkcja wody pitnej przez zamawiającego sektorowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, jest niezbędna do prowadzenia działalności innej niż określona w pkt 1–4, oraz – dostarczanie wody pitnej do sieci uzależnione jest wyłącznie od własnego zużycia zamawiającego i w okresie ostatnich 3 lat łącznie z rokiem, w którym udziela się zamówienia, nie przekracza 30% wielkości jego łącznej produkcji, c) związane z działalnością, o której mowa w lit. a i b, działania w zakresie: – projektów dotyczących inżynierii wodnej, nawadniania lub melioracji, pod warunkiem że ilość wody wykorzystywanej do celów dostaw wody pitnej stanowi ponad 20% łącznej ilości wody dostępnej dzięki tym projektom lub instalacjom nawadniającym lub melioracyjnym, – odprowadzania lub oczyszczania ścieków.

W starym PZP działalnością sektorową było m.in. - tworzenie sieci przeznaczonych do świadczenia publicznych usług związanych z produkcją lub dystrybucją wody pitnej lub dostarczania wody pitnej do takich sieci lub kierowania takimi sieciami - zamówienia związane z kanalizacja i oczyszczaniem.

W związku z zapisami w nowym PZP, że działalnością sektorową jest "udostępnianie sieci", czy w słowie udostępnianie mieści się budowa sieci i w związku z tym budowa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych przez gminną spółkę jest działalnością sektorową?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX