Czy zamknięty system kanalizacji deszczowej i zbiornik podziemny należy traktować jako wylot a przewód jako urządzenie wodne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wody opadowe i roztopowe z dachów obiektów zlokalizowanych na terenie Zakładu ujmowane są w zamknięty system kanalizacji deszczowej i odprowadzane są do podziemnego zbiornika na wody opadowe. W przypadku nadmiernego wypełnienia zbiornika wodami opadowymi przewidziano ich odprowadzenie przewodem Ø200 PVC o dł. ok.100 m. Ww. przewód znajduje się w skarpie i jest obudowany płytą betonową. Z przedmiotowego przewodu wody opadowe kierowane są bezpośrednio na powierzchnię ziemi. Zakład odprowadza wody opadowe i roztopowe na teren oznaczony w ewidencji gruntów i budynków N – nieużytki, do którego posiada tytuł własności.

Czy na ww. opisane odprowadzanie wód opadowych i roztopowych wymagane jest pozwolenie wodnoprawne?

Zgodnie z art. 389 pkt 1 ustawy z 20.07.2017 r. – Prawo wodne – dalej pr. wod., pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na usługi wodne obejmujące odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast. Natomiast przez urządzenia wodne rozumie się urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym wyloty służące do wprowadzania wody do urządzeń wodnych.

Czy zamknięty system kanalizacji deszczowej i zbiornik podziemny należy traktować jako wylot, a ww. przewód jako urządzenie wodne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX