Czy zamierzając wykorzystać do prac niwelacyjnych na własnym terenie pozyskaną w wyniku prowadzonego odzysku ziemię należy ją uznać jako produkt, czy w dalszym ciągu jest ona odpadem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 10 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ziemia wydobyta na terenie zakładu zanieczyszczona była substancjami ropopochodnymi. Na podstawie otrzymanej w 2015 roku decyzji poddano ją, poza instalacjami i przy wykorzystaniu bakterii, procesowi odzysku. Wyniki badań uzyskane w efekcie prowadzonego ww. procesu pozwalają zaklasyfikować przetworzoną ziemię, jako spełniającą parametry określone dla gruntów grupy IV według rozporządzenia Ministra Środowiska z 1.09.2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (Dz.U. z 2016 r. poz. 1395).

Czy zamierzając wykorzystać do prac niwelacyjnych na własnym terenie (teren przemysłowy – grunty IV grupy) pozyskaną w wyniku prowadzonego odzysku ziemię należy ją uznać jako produkt, czy w dalszym ciągu jest odpadem?

Należy podkreślić, że w treści wyżej wskazanej decyzji zezwalającej na odzysk ziemi poza instalacjami, wydanej przed wejściem w życie zapisu w ustawie z 14 kwietnia 2012 roku o odpadach mówiącego o konieczności określenia w przedmiotowym zezwoleniu szczegółowych warunków utraty statusu odpadów, nie określono takich warunków.

Czy treść art. 101r ustawy z 27.04.2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2021 r. poz. 1973) "Zabrania się używania do prac ziemnych gleby lub ziemi, w tym używanych do tych prac osadów pochodzących z dna zbiorników powierzchniowych wód stojących lub wód płynących, jeżeli jest przekroczona w nich dopuszczalna zawartość substancji powodującej ryzyko, określona w przepisach wydanych na podstawie art. 101a ust. 5, dla gruntów występujących w miejscu użycia tej gleby lub ziemi" można zastosować w omawianym przypadku, tzn. pozyskaną w procesie odzysku ziemię uznać jako produkt i wyłączyć ze statusu odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX