Czy zamiana zbiornika bezodpływowego na przydomową oczyszczalnię ścieków będzie stanowiła zmianę nieistotną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 11 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zadano do Lex pytanie, czy w przypadku, gdy inwestor uzyskał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz ze zbiornikiem bezodpływowym, zamiana zbiornika na przydomową oczyszczalnię ścieków będzie stanowiła zmianę nieistotną (inwestor nie dysponuje zgodą wodnoprawną)?

W odpowiedzi uzyskano informację, że w tym przypadku należy mieć na uwadze § 36 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczący odległości pokryw i wylotów wentylacji od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od granicy z działka sąsiednią.

Jednakże, co z wymaganym zgłoszeniem wodnoprawnym?

Należy dokonać zgłoszenia wodnoprawnego przed uzyskaniem pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wraz z przydomową oczyszczalnią ścieków, a takie potwierdzenie zgłoszenia wodnoprawnego należy dołączyć do akt pozwolenia na budowę. Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 3a lit. a ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud., organ administracji architektoniczno-budowlanej jest zobligowany do sprawdzenia wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń, do których zalicza się potwierdzenie zgłoszenia wodnoprawnego, o czym mówi art. 394 ust. 1 pkt 13 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr. wod.

Zatem, czy wprowadzona zmiana ze zbiornika na oczyszczalnię (która wymaga zgłoszenia wodnoprawnego) nie stanowi istotnego odstąpienia, o którym mowa w art. 36a ust. 5 pkt 6 pr. bud.?

A czy organ n.b. powinien dodatkowo sprawdzić czy w związku z dokonaną zmianą dot. przydomowej oczyszczalni nie dojdzie np. do naruszenia ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (co stanowi w świetle art. 36a ust. 5 pkt 5 pr. bud. samodzielną przesłankę istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX