Czy zamawiający, zastrzegając prawo opcji, może ustalić, iż ceny jednostkowe netto i brutto zamówienia objętego prawem opcji winny być jednakowe z cenami jednostkowymi zamówienia podstawowego netto i brutto?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soszyńska - Purtak Paulina
Odpowiedzi udzielono: 12 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W kontekście art. 441 p.z.p. oraz interpretacji tego przepisu ujętej w Komentarzu Prawo Zamówień Publicznych tj.: "Warunki ustanowienia opcji, jej przedmiot i zakres leżą w gestii zamawiającego i nie doznają ograniczeń ze strony ustawodawcy. Różnorodność przedmiotów zamówień oraz uwarunkowań organizacyjnych ich udzielania nie pozwala bowiem na przyjęcie uniwersalnych rozwiązań. Rozwiązania te mają jedną cechę wspólną – uelastycznienie warunków realizacji zamówienia publicznego. Uelastycznienie to jest efektem kształtowania się potrzeb zamawiającego w toku realizacji zamówienia. Do jego uruchomienia nie jest wymagana zgoda wykonawcy. Należy podkreślić, że sposób określenia rodzaju i wartości opcji w sposób naturalny powinien być konfrontowany z warunkami rynkowymi, w których dochodzi do udzielenia zamówienia. Kształtowanie przedmiotu, zakresu lub sposobu korzystania z opcji co do zasady ma wpływ na poziom ryzyka po stronie wykonawcy, co z pewnością może znaleźć odzwierciedlenie w cenie i innych warunkach oferty, którą wykonawca składa."

W świetle powyższego proszę o interpretację, czy zamawiający może w treści SWZ zapisać, iż "wskazane przez wykonawcę ceny jednostkowe netto i brutto zamówienia objętego prawem opcji winny być jednakowe z cenami jednostkowymi zamówienia podstawowego netto i brutto"?

Nadmienię, że zamówienie objęte prawem opcji polega na zwiększeniu tego samego asortymentu - zamawianego w zamówieniu podstawowym.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX