Czy zamawiający wymagając od wykonawcy w przetargu na usługi ochrony posiadanie własnej grupy interwencyjnej, narazi się na zarzut ograniczenia konkurencji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 7 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający zamierza udzielić zamówienia na usługi ochrony na podstawie przepisów art.138o p.z.p. Ze względu na specyfikę zamówienia (obejmującego m.in. obsługę tzw. specjalnych stref ochronnych, a także szereg obowiązków w zakresie zarządzania kryzysowego, w szczególności - przy realizacji procedur wynikających z ustawy z 10.06.2016 r. o działaniach antyterrorystycznych - w ramach poszczególnych stopni alarmowych) zamawiający rozważa wprowadzenie wymogu posiadania przez wykonawcę własnej "grupy interwencyjnej" (uzbrojonej, w przeciwieństwie do tzw. patrolu interwencyjnego).

Czy wprowadzając do OPZ zapisy określające wymagane czasy reakcji (interwencji) takiej "grupy" oraz wykluczające udział podwykonawców w tym zakresie, zamawiający nie narazi się na zarzut ograniczania konkurencji?

Jeżeli zamawiający musi jednak dopuścić udział podwykonawców (w zakresie grupy interwencyjnej), to czy może wprowadzić to jako dodatkowe kryterium oceny ofert (wyżej punktując wykonawcę, który zaoferuje usługi własnej grupy, a nie podwykonawcy)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX