Czy zamawiający w związku z brakiem środków finansowych oraz mając na uwadze zapis umowny, którego treść wskazuje, iż zamawiający może, ale nie musi wyrazić zgody na zmiany, może odmówić podwyższenia wynagrodzenia wykonawcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Banasik Paweł
Odpowiedzi udzielono: 1 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina zawarła umowę z wykonawcą na roboty budowlane z terminem realizacji 14 m-cy. W umowie zostały uwzględnione ustawowe zapisy dot. waloryzacji wynagrodzenia, w związku ze zmianą wysokości wynagrodzenia minimalnego oraz zmianą cen materiałów budowlanych. W trakcie realizacji zadania wykonawca wystąpił z wnioskiem o zwiększenie wynagrodzenia umownego w związku z zaistnieniem ww. przesłanek. Do wniosku zostały załączone dokumenty potwierdzające spełnienie ww. warunków. Zamawiający pomimo zasadności wniosku wykonawcy, nie posiada środków finansowych na dokonanie zwiększenia wynagrodzenia. Pozytywne rozpatrzenie wniosku wykonawcy wiązałoby się z zaciągnięciem przez zamawiającego zobowiązania finansowego (kredytu), na co Radni nie wyrażają zgody. Jednocześnie wskazać należy, iż zamawiający w celu zawarcia umowy musiał zwiększyć środku finansowe przeznaczone na realizację zadania z uwagi na fakt, iż najniższa oferta cenowa przewyższała kwotę, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Czy zamawiający w związku z brakiem środków finansowych oraz mając na uwadze zapis umowny odnoszący się do zmian umowy: "Wszystkie powyższe postanowienia stanowią katalog zmian, na które zamawiający może wyrazić zgodę, lecz nie stanowią zobowiązania do wyrażenia takiej zgody" może odmówić podwyższenia wynagrodzenia wykonawcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX