Czy zamawiający powinien odrzucić ofertę, ze względu na niepodpisanie oferty kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym ani osobistym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Tryb podstawowy bez negocjacji. Zamówienie ponawiane, ponieważ pierwsze zostało unieważnione. Pięć ofert. Oferta najtańsza – skan odręcznie podpisanej oferty. Do oferty została dołączona karta podpisów, na której znajduje się informacja, że stanowi ona poświadczenie złożenia podpisów elektronicznych i pieczęci elektronicznych i została przekazana do podpisu przez XY (oferent). Przy walidacji podpisu pojawia się informacja że plik został podpisany certyfikatem kwalifikowanym przez YXZ Sp. z o. o. Sama spółka YXZ nie jest dostawcą certyfikatów kwalifikowanych (sprawdzone). Niemniej jednak posiada certyfikat kwalifikowany jako firma (dostarczony przez Krajową Izbę Rozliczeniową Rozliczeniową Spółka Akcyjna – która jest na liście dostawców kwalifikowanych w REJESTRZE DOSTAWCÓW USŁUG ZAUFANIA - Usługi kwalifikowane Narodowe Centrum Certyfikacji (NBP). W walidacji podpisu certyfikatem kwalifikowanym jest zawsze tak: "dokument "Oferta.pdf" podpisana przez "Jan Kowalski" certyfikatem kwalifikowanym nr ……………….". Bo to Jan Kowalski składa ofertę i ją podpisuje (lub oczywiście pełnomocnik). Tutaj jest sytuacja, że skan podpisanej odręcznie oferty podpisał XY (oferent), a certyfikowanym podpisem opatrzyła ją XYZ Sp. z o. o.

Czy ofertę powinno się odrzucić, ponieważ powinna ją podpisać osoba fizyczna (oferent/pełnomocnik), a nie prawna (w tej sytuacji nawet nie wiemy kto, ponieważ posiadamy tylko informację, że jest to XYZ Sp. z o. o.), czy tez wezwać wykonawcę do przedłożenia pełnomocnictwa dla XYZ Sp. z o. o. do podpisania oferty? Czy ma to jakieś znaczenie że skan oferty został podpisany przez oferenta, natomiast podpis elektroniczny złożył na nim być może pełnomocnik?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX